Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

UWAGA CZAD! Apel do mieszkańców

OSTRZEGAMY!

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Zaniedbania w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) są w głównej mierze przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

BĄDŹ CZUJNY!

Od października ubiegłego roku w zdarzeniach związanych z występowaniem tlenku węgla, Państwowa Straż Pożarna w Kaliszu interweniowała już 28 razy.

Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce 4 stycznia 2018 r. w budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali 4 – osobową rodzinę, u której stwierdzono typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla, m.in. zawroty głowy, nudności i uczucie osłabienia. Przeprowadzone pomiary wykazały wysokie stężenie niebezpiecznego gazu w mieszkaniu, z którego natychmiast ewakuowano znajdujące się tam osoby. Dwoje dorosłych wraz z dwójką małoletnich dzieci, z objawami zatrucia zostało zabranych do szpitala.

Podobne zdarzenie miało miejsce w dniu 7 stycznia 2018 r. W jednym z mieszkań przy ul. Szkolnej w Kaliszu doszło do zatrucia tlenkiem węgla kolejnej rodziny, w wyniku czego 3 osoby trafiły do szpitala.

Najczęstszymi przyczynami interwencji były nieszczelności w piecach kaflowych, pęknięcia przewodów dymowych oraz niesprawna wentylacja w pomieszczeniach. Na szczęście nie było zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, jednakże przestrzegamy że z tym zagrożeniem mamy do czynienia każdego roku w okresie zimowym.

APELUJEMY!

O zachowanie szczególnej ostrożności, wykonywanie regularnych przeglądów używanych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. W wykryciu tlenku węgla szczególnie pomocne mogą okazać się specjalne czujniki, warto również pamiętać o prawidłowej wentylacji mieszkania.