Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Trzy osoby zginęły w pożarze

Do pożaru doszło około godz. 21.40 w Kaliszu na ul. Górnośląskiej. Po dojeździe pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia stwierdzono wydobywający się ogień z okien pomieszczeń znajdujących się na poddaszu w 4 piętrowej kamienicy. Działania strażaków były prowadzone jednocześnie na dwóch odcinkach bojowych. Jedną linię gaśniczą wprowadzono w natarciu po klatce schodowej, a ratownicy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych i wyposażeni w ręczny sprzęt burzący (łomy w celu ewentualnego otwarcia drzwi do pomieszczeń objętych pożarem) próbowali dotrzeć do źródła pożaru. Od strony ulicy przystąpiono do sprawienia podnośnika hydraulicznego i prowadzono działania z zewnątrz budynku. Na miejsce zdarzenia została wezwana Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe. Odcięto dopływ mediów do budynku. Równocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację osób z kondygnacji na której powstał pożar. Z pomieszczenia sąsiadującego z pomieszczeniem objętym pożarem trzy osoby ewakuowały się same (mężczyzna i dwoje dzieci) którym udzielono pomocy przedmedycznej i przekazano zespołowi Ratownictwa Medycznego. Dwie kolejne osoby zostały ewakuowane przez strażaków. Podczas działań w palących się pomieszczeniach trafiono na kolejne osoby poszkodowane. Dwie osoby ewakuowano na zewnątrz, jednak mimo udzielonej pomocy lekarz pogotowia stwierdził zgon poszkodowanych. Trzecią osobę, która zginęła w płomieniach ratownicy znaleźli w pomieszczeniu objętym pożarem. Dalsze działania zastępów polegały na dogaszaniu zarzewi ognia wypełzających z drewnianej podbitki oraz belek konstrukcji dachowej i drewnianego wyposażenia pomieszczenia. Podjęto decyzję o wykonaniu otworu w poszyciu dachu celem oddymienia poddasza i dokładnego sprawdzenia konstrukcji dachowej. Z jednego z pomieszczeń zadymionych ewakuowano psa, którego przekazano na miejscu zdarzenia pracownikowi schroniska dla zwierząt.

Z budynku w którym był pożar ewakuowanych było około 30 osób. Część mieszkańców kamienicy opuściła swoje mieszkania jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Na miejsce zadysponowano autobus KLA dla mieszkańców, którzy opuścili swoje mieszkania.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Prezydent Miasta Kalisza, Przedstawiciele MCZK w Kaliszu, Prokurator, Grupa Operacyjna KM PSP w Kaliszu na czele z Komendantem Miejskim, Grupa Operacyjna KW PSP w Poznaniu, Z-ca Komendanta Policji w Kaliszu.

W akcji która trwała ponad pięć godzin wzięło udział 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz-Dobrzec – razem 29 strażaków.

Opracował: kpt. Radosław Marek

Foto: st. asp. Grzegorz Kuświk