Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Strażak - pasjonat

Mł. asp. Szymon Zieliński ma 21 lat, od kolegów słyszy czasami przytyki, że bawi się autkami. Zawsze wtedy spokojnie tłumaczy, że się nimi nie bawi, one tylko stoją na półce.

Szymon jest kolekcjonerem modeli samochodów pożarniczych, a dlaczego pożarniczych? – Zbierałem różne pojazdy – mówi Szymon.  Pewnego dnia zobaczyłem piękny model samochodu ratowniczego Mega-City. Od niego się zaczęło. Dalej już poszło – wszystkie następne modele były już koloru czerwonego. Dzisiaj w kolekcji mam ponad 150 modeli samochodów strażackich w skali 1:87, które stoją na trzech makietach odwzorujących strażnice i akcje ratownicze. Niektóre modele są składane od podstaw tak aby odwzorować oryginał pojazdu stacjonującego w strażnicy. W miarę rozrostu kolekcji, coraz trudniej jest zdobyć nowe eksponaty, okoliczne sklepy i hurtownie już nie mają w asortymencie pojazdów, których nie miałbym w swojej kolekcji.

Ulubionym autem w kolekcji Szymona jest Tatra – cysterna do przewozu wody stacjonująca w KM PSP Kaliszu. Jedyna w kraju cysterna z ciągnikiem z napędem na trzy osie. Model został zbudowany z wielu części i jest identyczny jak oryginał. W planie jest budowa makiety terminala ze zbiornikami paliw, na której będą ćwiczyć strażacy.

Pasja przerodziła się w chęć zostania strażakiem. W 2012 rok Szymon z powodzeniem zdał egzaminy do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży pożarnej w Poznaniu, po ukończeniu której, rozpoczął w sierpniu tego roku służbę w KM PSP w Kaliszu. Obecnie pełni obowiązki dyżurnego w Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego.

W dniach 20-21 września 2014r. mł. asp. Szymon Zieliński prezentował swoją kolekcję podczas VI Kaliskich Dni Modelarza i Pasjonata, które gościły w hali Arena.

Makiety Szymona spotkały się z dużym zainteresowaniem. Nasz strażak otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Kalisza Pana Janusza Pęcherza puchar za najładniejszą kolekcję na wystawie.

Opracował: st. kpt. Radosław Marek