Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego w akcji

Wiele pracy w ostatnich dniach ma działająca w JRG nr 1 w Kaliszu Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

22 lipca br. SGRW wzięła udział w akcji ratowania dziecka które wpadło do studni w miejscowości Borków Stary gm. Żelazków więcej: tutaj

24 lipca br. na terenie leśnictwa Zdrojki Lewe pow. turecki doszło do zasłabnięcia pracownika na dostrzegalni przeciwpożarowej na wysokości około 34 m. Pierwszej pomocy udzielili poszkodowanemu mężczyźnie strażacy z JRG Turek, jednak mimo że poszkodowany był przytomny nie mógł samodzielnie zejść na dół. Po przyjeździe na miejsce kaliscy strażacy za pomocą sprzętu alpinistycznego i technik wysokościowych ewakuowali poszkodowanego z wieży i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego.

29 lipca br. w miejscowości Wola Droszewska (gm. Godziesze Wielkie) strażacy z grupy wysokościowej i strażacy z JRG 2 i OSP Godziesze Wielkie musieli za pomocą technik wysokościowych ewakuować dwie świnie, które wpadły do szamba znajdującego się pod chlewnią. Strażacy musieli wykonać pochylnię z desek, a następnie ubrani w sprzęt ochrony dróg oddechowych, buty wodery i szelki ratownicze za pomocą technik alpinistycznych i wykonanego pasa z węża strażackiego wyciągnęli świnie na zewnątrz. 

Opracował: mł. bryg. Radosław Marek

Zdjęcia: materiały KM PSP w Kaliszu, KP PSP  wTurku