Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Pożary traw, nieużytków oraz lasów

W tym roku kaliscy strażacy do płonących traw, nieużytków oraz lasów wyjeżdżali już ponad 50 razy, co przy panującej suszy stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo nie tylko dla samych lasów, ale również ludzi, zwierząt oraz zabudowań w ich pobliżu.

W dniu 28 kwietnia o godz. 11:00 płonęły nieużytki przy ul. Wczasowej w Kaliszu, na powierzchni około 1000 m2. Kilka minut później Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu otrzymało kolejne zgłoszenie o pożarze trawy tym razem w miejscowości Lipka w gm. Szczytniki. W obu zdarzeniach uczestniczyło w sumie 8 zastępów Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których były 55 912 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 36,4% wszystkich pożarów w Polsce

Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzi, w tym także podpalacza. Pożar łąki nie użyźni gleby, wręcz odwrotnie – wyjałowi. Spalenie suchych traw nie wpłynie pozytywnie na rozwój nowej roślinności i nie przyniesie korzyści finansowych. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji. Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Więcej informacji : link

 

Opracował: asp. Szymon Zieliński

Zdjęcia: OSP Kalisz-Lis