Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Pożar w hali produkcyjnej w Zbiersku

W dniu 13 lutego 2018 r. około godz. 8.45 w Zbiersku gm. Stawiszyn doszło do pożaru w hali produkcyjnej zakładu zajmującego się wyrobem kartonowej płyty falistej. Pożar wybuchł w urządzeniu do prasowania odpadów poprodukcyjnych. Pracownicy podejmowali próby zagaszenia źródła pożaru poprzez podawanie proszków gaśniczych z gaśnic proszkowych.

Strażacy pracują w aparatach ochrony dróg oddechowych podali prąd wody w miejsce pożaru, a po zbiciu temperatury i zmniejszeniu intensywności wydobywającego dymu rozpoczęto demontowanie blach w celu dostania się do zarzewi ognia. Po wykonaniu dostępu stwierdzono żarzącą się zbryloną warstwę rozdrobnionych odpadów kartonowych, a także pyłu. Przystąpiono do wygarniania tych pozostałości, przy jednoczesnym przelewaniu wodą. W działaniach korzystano z kamery termowizyjnej, a także detektora napięcia oraz dokonano pomiarów detektorem wielogazowym na występowania substancji szkodliwych w powietrzu.

W działaniach, które trwały około 1,5 godz. wzięły udział 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych ze Zbierska i Stawiszyna.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Radosław Marek