Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Pożar budynku wielorodzinnego

28 czerwca około godziny 00:10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze piwnicy w budynku wielorodzinnym w Kaliszu przy al. Wojska Polskiego 124. Po dojeździe na miejsce okazał się, że z pomieszczeń piwnicznych w budynku wydobywają się płomienie oraz panuje duże zadymienie.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na dotarciu do pożaru po klatce schodowej i podaniu jednego prądu wody w natarciu na pożar, jednocześnie przeprowadzano ewakuację mieszkańców budynku wielorodzinnego. Z uwagi na duże zadymienie panujące wewnątrz budynku strażacy wyposażeni byli w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Na pierwszym piętrze w oknie znajdowały się dwie osoby i zostały one ewakuowane przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej. Ewakuowanym osobom (13 osób) udzielono KPP, a następnie osoby te zostały przekazane przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM. Osoby te nie wymagały dalszej hospitalizacji. W trakcie działań z budynku ewakuowano również 4 psy i 3 koty. Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu budynku przystąpiono do wyniesienia spalonych oraz żarzących się mebli oraz materacy, które przelano prądem wody. Ponownie przeszukano wszystkie pomieszczenia w budynku w celu potwierdzenia braku kolejnych osób poszkodowanych. Przybyły na miejsce przedstawiciel CZK Kalisz zapewnił ewakuowanym mieszkańcom (13 osób) lokale zastępcze. Na tym działania zakończono.

W działaniach trwających około 3 godzin brało udział w sumie 9 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz – Dobrzec, Kalisz – Lis oraz Kalisz - Sulisławice .

 

Opracował: mł. kpt. Szymon Zieliński

Zdjęcia: mł. kpt. Szymon Zieliński, kpt. Łukasz Portasiak