Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Pożar budynku na ulicy Lubelskiej

Dnia 3 kwietnia około godziny 13:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w Kaliszu przy ulicy Lubelskiej 13. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono wydobywający się dym z budynku jednorodzinnego. Pożarem objęty był przedsionek o wymiarach 7x2m. Przed przybyciem na miejsce zastępów, jeden z mieszkańców częściowo ugasił pożar. W domu znajdowały się dwie osoby: kobieta i pół roczne dziecko, które nie mogły opuścić domu, ze względu na odciętą drogę ewakuacji przez pożar. Reszta mieszkańców budynku ewakuowała się z niego o własnych siłach przed przybyciem na miejsce zastępów( 3 osoby dorosłe i jedno dziecko, które doznało poparzenia lewej dłoni).

Działania ratowników w pierwszej kolejności polegały na podaniu jednego prądu wody i ugaszeniu palącego się przedsionka w domu jednorodzinnym, a także sprawienia drabiny przenośnej i dostanie się do osób znajdujących się wewnątrz budynku. Ratownicy, którzy dostali się do pomieszczenia, w którym znajdowała się kobieta i pół roczne dziecko, nie stwierdzili zagrożenia dla tych osób i do czasu przybycia na miejsce ZRM udzielali wsparcia psychicznego. W międzyczasie udzielano KPP chłopcu z doznanym poparzeniem dłoni (opatrunek hydrożelowy, wsparcie psychiczne), który był pod opieką starszej siostry. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ZRM, trzy osoby zostały przekazane i po przebadaniu decyzją ZRM pozostały na miejscu zdarzenia.  Po ugaszeniu pożaru oddymiono wszystkie pomieszczenia w budynku i sprawdzono miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla.

W działaniach trwających około 1,5 godzin brały udział w sumie 4 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej.

Tak skutecznie poprowadzona akcja pokazuje, że pomimo problemów kadrowych związanych z wyłączeniem części strażaków z powodu kwarantanny, Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze zachowują pełną gotowość i sprawność do pomocy mieszkańcom Kalisza i powiatu kaliskiego.

 

Opracował: asp. Szymon Zieliński

Zdjęcia: KALISZ 24INFO