Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Pożar budynku na Dożynkowej

W nocy 17 marca około godziny 22:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza w Kaliszu przy ulicy Dożynkowej 10. Po dojeździe na miejsce zastano wydobywający się dym oraz ogień z dachu budynku jednorodzinnego oraz przyległego do niego budynku gospodarczego.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się dach obu obiektów, oraz odłączeniu instalacji elektrycznej, Dowódca otrzymał od mieszkańców informacje, że przed przybyciem zastępów straży pożarnej miała miejsce eksplozja 5 kg opróżnionej butli po gazie propan-butan znajdującej się w budynku gospodarczo. W momencie wynoszenia z budynku 11 kg butli z gazem propan-butan znajdującej się w kuchni doszło do kolejnej eksplozji pustej 5 kg butli w budynku gospodarczym. Na skutek eksplozji nikt nie odniósł obrażeń oraz nie doszło do naruszenia stabilności konstrukcji budynku. Po dojeździe kolejnych sił i środków sprawiono podnośnik hydrauliczny i podano z niego kolejny prąd wody w natarciu na dachu budynku. Po całkowitym ugaszeniu pożaru przystąpiono do zabezpieczenia dachu za pomocą plandeki przez SGRW Kalisz.

W działaniach trwających około 4 godzin brało udział w sumie 8 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz - Lis.

 

Opracował: asp. Szymon Zieliński

Zdjęcia: asp. Szymon Zieliński