Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Podsumowanie działań po ostatnich wichurach.

W ostatnich dniach nad powiatem kaliskim i miastem Kalisz przechodziły gwałtowne wichury, niosąc za sobą bardzo duże zniszczenia. W dniach od 10 do 14 sierpnia br. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu jak i Ochotniczych Straży Pożarnych dysponowani byli do 161 zdarzeń. 121 z nich  związane było z usuwaniem skutków wichury, połączonej niejednokrotnie z gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi.

 

W Kaliszu odnotowano 17 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, dotyczących głównie :

- powalonych drzew i nadłamanych konarów : 16 zdarzeń,

- uszkodzonych dachów :1 zdarzenie: (ul. Łódzka, 146),

Na terenie powiatu kaliskiego odnotowano 104 zdarzeń, w przeważającej większości  dotyczących połamanych konarów oraz powalonych drzew, tj. w gm. Opatówek(33), Godziesze Wielkie(18), Blizanów (13), Brzeziny(15), Szczytniki(11), Koźminek(6), Lisków(4), Żelazków(2), Ceków Kolonia (1), Stawiszyn(1). Silnie wiejący wiatr powodował przy tym uszkodzenia w infrastrukturze i brak zasilania w energię elektryczną dla wielu domów i gospodarstw.

Największe szkody w budynkach odnotowano w miejscowości Cienia Pierwsza gm. Opatówek, gdzie wiatr uszkodził kilka dachów na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych, a także w miejscowościach: Pieczyska, Joanka, Nowa Kakawa, Kuczewola, oraz wielu innych miejscach naszego powiatu.

O tym jak powinniśmy zachować się podczas burzy mówi umieszczony link.(kliknij)
Statystyka wyjazdów do zdarzeń link (kliknij)

 

Opracował: kpt. Grzegorz Kuświk- KM PSP w Kaliszu
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Kuświk, asp.Szymon Zieliński - KM PSP w Kaliszu,