Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Płoną trawy i nieużytki

W tym roku strażacy do płonących traw i nieużytków wyjeżdżali już 16 razy, a to dopiero początek sezonu wypalania traw przez mieszkańców. 

W dniu 17 marca płonęły nieużytki przy Trasie Bursztynowej, na odcinku łączącym ulicę Łódzką z Częstochowską. Wieczorem wybuchły pożary na nasypie kolejowym przy ul. Krzywej oraz w okolicach Russowa, gdzie spłonęło pól hektara nieużytków.

Każdego roku w wyniku pożarów traw giną nie tylko żyjące na tym terenie zwierzęta, ale zdarza się, że także sami podpalacze, strażacy i przypadkowe osoby. Niejednokrotnie ogień przenosi się na pobliskie zabudowania. W ubiegłym takich zdarzeń było ponad 80. Ich kulminacja następuje zawsze na przełomie marca i kwietnia, kiedy to mieszkańcy Kalisza i powiatu zabierają się za wiosenne porządki. Przypominamy: wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale i niedozwolone. Zabrania tego ustawa o ochronie przyrody oraz kodeks wykroczeń. Ten, kto decyduje się na takie wypalanie musi mieć świadomość, że grozi za to kara finansowa, a nawet kara aresztu.

Opracował: st. kpt. Radosław Marek

Foto: www.faktykaliskie.pl