Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

"NIE dla dymu" w rodzinnych domach dziecka

W ramach inicjatywy Fundacji ORLEN – DAR SERCA pod nazwą „NIE DLA DYMU”  funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu w marcu br. przekazali Rodzinnym Domom Dziecka na terenie powiatu kaliskiego czujniki dymu.

 „NIE DLA DYMU” to nie pierwsza inicjatywa Fundacji ORLEN – DAR SERCA, której celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i ich opiekunów. W ubiegłym roku Fundacja włączyła się do prowadzonej przez Komendę Główną PSP akcji „NIE dla czadu!”, wyposażając w czujniki tlenku węgla ponad 120 Rodzinnych Domów Dziecka. Akcja „NIE DLA DYMU” wpisuje się także w działania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w ramach planowanego na lata 2014-2023 programu „Zgaś ryzyko”, którego celem jest ograniczenie liczby pożarów.

Fundacja ORLEN - DAR SERCA, organizator ogólnopolskiej akcji społecznej „NIE DLA DYMU” wraz ze społecznym partnerem - Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej zainaugurowała akcję wyposażania Rodzinnych Domów Dziecka w czujniki dymu. W najbliższym czasie w 270 Rodzinnych Domach Dziecka w całej Polsce strażacy zainstalują czujniki dymu zakupione przez Fundację. Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa domowników. Ponadto wszyscy domownicy będą mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami straży o tym, jak uniknąć zagrożenia pożarem i dbać o bezpieczeństwo w domu rodzinnym.

Rocznie z powodu pożarów na świecie życie traci średnio 80 000 ludzi.

Głównym zabójcą nie jest sam ogień, ale dym. Zmniejsza on widoczność i utrudnia oddychanie, a zawarte w nim toksyczne gazy mogą działać usypiającą, bądź drażniąco na organizm. Gazy te stanowiące  produkty rozkładu i spalania wydzielane są z materiałów również we wstępnej fazie rozwoju pożaru. Spośród wszystkich zgonów w wyniku pożarów, aż 51% jest spowodowanych wyłącznie toksycznym oddziaływaniem produktów rozkładu i spalania, 23% osób umiera w wyniku poparzeń i zatrucia dymem, a tylko 25% z powodu poparzeń odniesionych w wyniku bezpośredniego działania ognia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki czujce dymu będziemy w stanie zlokalizować pożar już w zarodku, co pozwoli na znacznie szybsze wezwanie straży pożarnej lub samodzielne ugaszenie pożaru. Pozwoli to w znacznym stopniu zminimalizować straty pożarowe, nie wspominając już o dużo szybszej ewakuacji z zagrożonej strefy.

Pamiętaj!

Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny zależy przede wszystkim od Ciebie.

Opracował asp. Łukasz Gołębiowski

Foto: KM PSP Kalisz