Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Nasi strażacy na Firefighters Combat Challange

W dniach 23-24.09.2016 r. na rynku centrum handlowego „Manufaktura” w Łodzi, odbyła się kolejna edycja Firefighters Combat Challange. W rywalizacji udział wzięło blisko 200 strażaków z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, wśród których znaleźli się weterani zawodów FCC, jak również debiutanci. Na starcie stanęły również kobiety, które bez kompleksów rywalizowały z meżczyznami prezentując niesmowitą determinację i świetne przygotowanie fizyczne. Wśród debiutantów po raz pierwszy znaleźli się nasi strażacy mł. asp. Andrzej Bartoszewski i sekc. Daniel Więckowski.

Każdy z uczestników Firefighter Combat Challenge miał do pokonania w pełnym rynsztunku strażackim pięć konkurencji:

  1. Wnoszenie sprzętu na wysokość. Zawodnik na górę 12-metrowej wieży wbiega po schodach na wysokość trzeciego piętra. Wbiega z obciążeniem, którym jest 19-kilogramowy wąż strażacki.
  2. Wciąganie pakietu węży na wieżę przy pomocy linki strażackiej. Zawodnik wciąga na wieżę zestaw jeszcze dwóch węży przy pomocy linki strażackiej. Następnie strażak schodzi po schodach z wieży i kończy konkurencję, o ile nie przekroczył limitu czasu - 3 minut. Pakiet węży waży bagatela19 kilogramów.
  3. Młot (Kaiser). Zadanie polega na przesunięciu 72-kilogramowej sztaby metalu na odległość 1,5 metra. Przy czym sztabę w suwnicy można przesuwać tylko uderzając w nią młotem o wadze 4,7 kilograma. Zadanie symuluje wybijanie otworu ratunkowego.
  4.  Slalom, przeciągnięcie węża i gaszenie ognia. Zawodnik musi pokonać biegiem slalom o długości 40 metrów. Następnie podnosi prądownicę podłączoną do nawodnionych węży i przeciąga linię gaśniczą na odległość blisko 24 metrów. Tutaj po przejściu przez bramkę, otwiera prądownicę i  musi trafić strumieniem wody w metalową tarczę.
  5. Ewakuacja poszkodowanego do strefy bezpiecznej. Zadanie polega na przeciągnięciu ważącego około 80 kilogramów bezwładnego manekina na odległość 30 metrów.

Wśród najlepszych nasi strażacy zaliczyli udany debiut w konkurencjach indywidualnych jak i w tandemie. W kategorii „Tandem Open” nasz zespól zajął trzynaste miejsce spośród osiemdziesięciu startujących drużyn. Indywidualnie w swoich kategoriach wiekowych mł. asp Andrzej Bartoszewski zajął 28 miejsce, a sekc. Daniel Więckowski 18 miejsce.  Nasi strażacy zapowiedzieli kolejne starty w zawodach serii Firefighters Combat Challange i walkę o jak najwyższe lokaty.

Opracował: st. kpt. Radosław Marek

Zdjęcia: KM PSP w Kaliszu, Anna Sobótka