Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Kalisz - wybuch gazu w domu jednorodzinnym.

W dniu 22 listopada około godziny 15:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu przy ulicy Romańskiej 92 w Kaliszu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do wybuchu nagromadzonego gazu propan-butan z rozszczelnionej butli w budynku jednorodzinnym. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany został mężczyzna (48 l.) u którego stwierdzono oparzenia I stopnia na części twarzy, oraz doszło do zniszczenia praktycznie całego budynku.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca wybuchu poprzez ogrodzenie pozostałości budynku , oraz ewakuacji osób z budynków sąsiednich. Udzielono kwalifikowanej pomocy medycznej poszkodowanemu mężczyźnie poprzez zastosowanie hydrożeli schładzających. Przy pomocy mierników wielogazowych sprawdzono obszar dookoła budynku w celu stwierdzenia stężenia gazu w atmosferze. Rannego mężczyznę zabrała do szpitala przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego. Inspektor Budowlany stwierdził, że pozostała część budynku stwarza zagrożenie i podjęto decyzję
o jego rozbiórce.

W działaniach trwających około 3 godziny brało udział w sumie 8 zastępów
z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz - Sulisławice oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz - Lis.

 

Opracował: mł. kpt. Andrzej Gmerek
Zdjęcia: KM PSP w Kaliszu