Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Kalisz – wybuch gazu w budynku mieszkalnym.

11 kwietnia  2017 r. ok godz. 11:20 w miejscowości Plewnia gm. Ceków Kolonia doszło do wybuchu gazu propan-butan w domu jednorodzinnym. W wyniku tego zdarzenia znacznemu uszkodzeniu uległ budynek mieszkalny, na szczęście w momencie wybuchu nikt w nim nie przebywał.

Po dojeździe zastępów straży pożarnej stwierdzono, że w budynku wolnostojącym dwukondygnacyjnym o konstrukcji murowanej doszło do wybuchu nagromadzonego gazu propan-butan. Miejscem zainicjonowania pożaru było prawdopodobnie pomieszczenie kuchenne na pierwszym piętrze. Fala uderzeniowa spalanej mieszaniny gazów doprowadziła do uszkodzeń ścian nośnych i działowych w budynku, a także deformacji pokrycia dachowego tj. blachodachówki. Wewnątrz pomieszczeń na dwóch kondygnacjach zniszczone zostało wyposażenie mieszkania w tym stolarka drzwiowa i okienna. Na miejsce zdarzenia dojechał przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kaliszu.

W działaniach trwających ok 2 godz. brały udział 4 zastępy w tym 16 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu oraz OSP Ceków Kolonia.

 

Opracował: st.asp. Szymon Woźniak , JRG nr 1 w Kaliszu
Zdjęcia: KM PSP w Kaliszu