Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Kalisz – poważny wypadek dwóch pojazdów w m. Stawiszyn

W dniu 7 lutego br. o godz. 10:45 otrzymano zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów: samochodu osobowego oraz samochodu ciężarowego typu wywrotka w m. Stawiszyn. Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 25 z drogą gminną prowadzącą do m. Petryki.

W wyniku bocznego zderzenia pojazdu ciężarowego w samochód osobowy doszło do zakleszczenia jednego z pojazdów. Siła uderzenia była na tyle duża, że samochód osobowy został przesunięty kilka metrów oraz dociśnięty do barierek ochronnych. Wewnątrz samochodu osobowego zakleszczony był kierowca, natomiast pasażer samodzielnie opuścił pojazd przed przyjazdem zastępów straży.

Nasze działania polegały na rozcięciu karoserii przy pomocy urządzeń hydraulicznych, a następnie ewakuacji osoby poszkodowanej na zewnątrz pojazdu. Do tego zdarzenia zadysponowane zostało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przetransportowało jednego z poszkodowanych do kaliskiego szpitala. Druga osoba podróżująca pojazdem osobowym po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego zastała zabrana do najbliższego szpitala. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo-śledczych przez Policję oraz usunięciu pojazdów z drogi, strażacy zebrali pozostałości w tym rozlane płyny eksploatacyjne z miejsca zdarzenia. Cała akcja trwała ok 2 godz. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. W działaniach brały udział 3 zastępy w tym 14 strażaków: z PSP oraz OSP Stawiszyn.

 

Opracował: mł kpt. Grzegorz Kuświk, KM PSP w Kaliszu

Zdjęcia: st. asp. Dawid Trzciński, JRG nr 1 w Kaliszu