Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Kalisz - Groźny pożar kamienicy

15 stycznia 2017 r. około godz. 21:00 w Kaliszu przy ulicy Wojciecha Jabłkowskiego doszło do groźnego pożaru lokalu mieszkalnego na pierwszym piętrze kamienicy.

Po dojeździe pierwszych zastępów stwierdzono wydobywający się dym z okien na pierwszym i drugim piętrze kamienicy. W oknach na drugim piętrze stały dwie kobiety oraz dziecko wołając o pomoc. Działania zastępów w pierwszej fazie skupiły na prowadzeniu ewakuacji dziecka po drabinie przystawnej. Następnie wprowadzono strażaków w aparatach ochrony układu oddechowego do zadymionego budynku w celu szybkiej lokalizacji i likwidacji źródła pożaru. W lokalu gdzie doszło do pożaru znajdował się przytomny mężczyzna, który został ewakuowany na zewnątrz. Z kamienicy ewakuowano 13 osób spośród których 7 osobom udzielono Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej, głównie w postaci tlenoterapii biernej oraz termoizolacji. Hospitalizacji wymagało 6 osób w tym 3 dzieci, wszystkich przewieziono do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

W wyniku pożaru spaleniu uległy meble kuchenne oraz wyposażenie AGD. Natomiast całe mieszkanie i klatka schodowa uległa okopceniu. W działaniach ratowniczo-gaśniczych zaangażowanych było 4 zastępy w tym 10 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu.

Opracował / zdjęcia mł kpt. Grzegorz Kuświk - KM PSP w Kaliszu