Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

Ciężarówka z chemikaliami w rowie

29 czerwca 2013 r. około godz. 6.20 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego otrzymało informację o znajdującym się w Opatówku w rowie przy drodze krajowej nr 12 samochodzie ciężarowym DAF,  który przewoził niebezpieczne materiały.

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy ratownictwa technicznego oraz lekki samochód ratownictwa technicznego. Samochód przewoził różnego rodzaju materiały budowlane i chemikalia,  wśród których znajdowało się 6 zbiorników po 1000 l. środka łatwopalnego o handlowej nazwie Metoksypropanol. W wyniku uszkodzenia, przed przybyciem strażaków wyciekła całkowicie ciecz z jednego ze zbiorników. Przybyli na miejsce strażacy wyprowadzili ze strefy zagrożenia wszystkie postronne osoby i w sprzęcie ochronnym dokonali pomiarów detektorem gazowym. Ponadto uszczelniono drobne wycieki z leżących zbiorników. Na miejsce akcji przybyła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Komendant Miejski PSP w Kaliszu. W celu podniesienia zbiorników z niebezpieczną substancją ratownicy przenosili pozostały ładunek na przygotowane palety. Za pomocą dźwigu HDS zbiorniki podniesiono i załadowano na podstawiony samochód ciężarowy. W trakcie przeładowywania uszczelniono jeden ze zbiorników za pomocą kołka PCV. Za pomocą pilarki i przecinarki spalinowej odcięto uszkodzony bok naczepy i dach. Pojazd z rowu został wyciągnięty przez specjalistyczną firmę ratownictwa drogowego.

Działania strażaków trwały blisko sześć godzin a wzięło w nich udział 30 strażaków i 12 zastępów. Oprócz strażaków z JRG 1 i 2  w Kaliszu na miejscu działały dwa zastępy z JRG Ostrów Wielkopolski, jednostka OSP Opatówek oraz Grupa Operacyjna z KW PSP w Poznaniu.

Foto i tekst: kpt. Radosław Marek