Straż Pożarna w Kaliszu Komenda Miejska straży pożarnej Kalisz Straż Pożarna Kalisz

"Bezpieczne wakacje" w Parku Przyjaźni

W poniedziałek 22 czerwca 2015 r. w Parku Przyjaźni w Kaliszu, odbyła się plenerowa lekcja pod nazwą „Bezpieczne wakacje”, kierowana do najmłodszych uczniów kaliskich szkół podstawowych (klasy od I do III), której celem było promowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci w okresie nadchodzących wakacji. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Komenda Miejska Policji, kaliski Urząd Miejski oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Oprócz Policjantów i Ratowników Wodnych wystąpili również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. W czasie spotkania strażacy przypomnieli dzieciom jakie numery alarmowe funkcjonują w Polsce oraz podczas wyjazdów zagranicznych, do kogo za ich pomocą można się dodzwonić, kiedy należy ich używać, a także co powinno zawierać ewentualne zgłoszenie zdarzenia. Oprócz tego dzieci miały okazję zweryfikować swoją wiedzę odnośnie bezpiecznego zachowania w lesie oraz podczas burzy. Ponadto poruszony został temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw i wykonywaniem różnego rodzaju prac przy maszynach rolniczych w gospodarstwach rolnych. W czasie plenerowej lekcji dzieci mogły zobaczyć, jak strażacy działają na wysokości przy pomocy samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną oraz specjalistycznego oprzyrządowania. Dzieci mogły także same wcielić się w rolę strażaka gasząc „pożar” przy użyciu „szybkiego natarcia”.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Wiceprezydent Miasta Kalisza Pani Karolina Pawliczak, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu mł. insp. Tomasz Francuszkiewicz.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w związku z działaniami profilaktyczno-prewencyjnymi zmierzającymi do zapewniania bezpiecznego wypoczynku na terenie województwa wielkopolskiego w ramach akcji pn. „Zgaś ryzyko” i „Bezpieczne wakacje”.

 

Opracował: mł. kpt. Maciej Mazurkiewicz

Foto: FAKTYkaliskie.pl, KM PSP w Kaliszu